⁠ 
Pazarlama Hunisi Nedir ? (Marketing Funnel)

Pazarlama Hunisi Nedir ? (Marketing Funnel)

blank
İçindekiler
İçerik Başlıkları

Projeni Hemen Başlat

İşinize yapacağınız her dijital yatırım size yeni müşteri ve kazançlar getirecektir.

Pazarlama Hunisi Nedir ?

Pazarlama hunisi nedir ? sorusunu bir çok alanda ele alabiliriz.

Pazarlama hunisi, müşterilerin bir ürün veya hizmeti gördükleri ilk aşamadan, o ürünü veya hizmeti satın aldıkları son aşamaya kadar olan süreci ifade eder.

Bu süreci genellikle bir huni şeklinde görürüz, çünkü başlangıçta geniş bir kitleye ulaşılır ve bu kitle, zaman içinde belirli aşamalardan geçerek daralır.

Pazarlama Hunisi Bir Firma İçin Neden Önemlidir ?

Pazarlama hunisi, bir firma için önemli ve stratejik bir araçtır. Potansiyel müşterilerlerin etkileşimlerini takip etmek ve daha iyi hale getirmek için önemli bir veri kaynağı sağlar.

Bilinirlik aşamasından başlayarak satın almaya kadar uzanan bu süreç, bir firmanın müşteri kazanımını, sadakatini ve büyümesini destekler

Pazarlama hunisi, firmalar için kritik ve stratejik bir araçtır çünkü potansiyel müşterilerle etkileşim sürecini yönetmek ve optimize etmek için önemli bir veri kaynağı sağlar. Bilinirlik aşamasından başlayan, müşteri satın alma kararına kadar uzanan bu süreç, bir firmanın yeni müşteri edinmesini, müşteri sadakatini ve satışlarını arttırmasını olumlu yönde etkiler.

Bunlara ek olarak her aşamada performans verilerini ölçme ve analiz etme imkanı sunarak optimizasyonlar yapılmasına imkan tanır.

Potansiyel müşteri deneyimini arttırarak müşteri sadakatini arttırı ve rekabette avantajı elde etme şansını arttırır.

Pazarlama Hunisi ve Dijital Pazarlama Kanalları

1. Bilinirlik

Marka bilinirliği ile alakalı olan bu süreçte insanların markaya ne kadar aşina olduğu ve güven duyduğu kritik öneme sahiptir. Rekabette sizi ön plana çıkaracak ilk şeylerden biri marka bilinirliğinizdir. Müşterilerinizi markaya çekme ve markayı tanıyıp güven duyarak alışveriş yapmalarını sağlamak için marka bilirliğinizi arttırıcı geniş kitlelere yönelik çalışmalar yapmalısınız.

HUAWEI’nin marka bilinirliğini arttırıcı çalışması;

Marka Bilinirliğini arttırmak için Pazarlama Aktiviteleri

 • Sosyal Medya
 • TV, Radyo, Gazete, Dergi
 • Outdoor Reklamları
 • Display Reklamları
 • Youtube Video Reklamları

2. Değerlendirme

Pazarlama hunisinde değerlendirmenin amacı, müşterilerin ürün veya hizmet satın alırken markayı ve bu markanın ürünlerini değerlendirme olasılığını arttırarak markayı tanımaya ve diğer markalardan farklı kılan unsurları anlamaya çalışması sağlanır.

Markalar, değerlendirme sürecinde müşterilere geri dönüşler yapmalı ve ürün veya hizmetlerinin müşteri ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini anlamalarına yardımcı olmalıdır.

Potansiyel satın alım öncesi etkileşim

 • Facebook Ürün Reklamları
 • İçerik Pazarlaması, Blog, Ürün İnceleme vs.
 • Display Reklamları
 • Yeniden Pazarlama (Remarketing)
 • E-posta
 • Youtube

3. Dönüşüm

Dönüşüm, bir markanın ziyaretçiden yapmasını istediği işlemdir. Bu bir satış, form doldurma, telefon araması vs. olabilir. Bu aşamada ziyaretçiye detaylı ürün veya hizmet sayfası sunulmalı ve ziyaretçinin satın alma kararını sağlayacak kaliteli ve profesyonel müşteri hizmeti deneyimi sunulması gerekmektedir.

Kullanıcı satın alıma hazır olduğunda orada

 • Adwords Arama Ağı Reklamları (Google Ads)
 • Fiyat Karşılaştırma Siteleri
 • Yeniden Pazarlama (Remarketing)
 • E-posta
 • SMS

İlgili Yazı: Google Ads Açılış Sayfaları Nasıl Optimize Edilir ?

4. Sadakat

Bu süreçte, markalar için potansiyel müşteriler artık müşteriye dönüşmüş ve sorunsuz bir satın alma gerçekleşmiştir. Satın alma sonrasında müşterilere tekrar ulaşarak web site ziyaretlerini devam ettirerek kazandığı müşterilere tekrar tekrar ürün ve hizmet satmaya çalışarak müşteriyi kendilerine sadık hale getirmeye çalışılır.

Sadık Müşterilere Sahip Olun

 • Tekrar tekrar alışveriş yaptırın (Güncel kampanya bildirimi)
 • Her bir süreç için ayrı teklif verin (Sepette kalmış ürün için indirim)
 • Dijital kanallar ile konuşun (Bildirim, E-Mail)
 • Müşterilere kendilerini özel hissettirin (Doğum gününe özel indirim)
pazarlama hunisi

Yonkasoft İle Pazarlama Hunisi Süreçlerini Yönetin

Yonkasoft‘dan alacağınız bu hizmette, müşterilerinizin web sitenize girdiğin andan satın almaya kadar giden bu yolu takip etmenize yardımcı oluyor. Bu süreçleri takip ediyor ve raporluyoruz. İyileştirmeleri önerdiğimiz satışlarınızı arttırmanızı sağlayan bu hizmet için detaylı bilgi almak için bize ulaşın !

Benzer Makaleler

Kolay Kullanılabilir bir web sitesi için bizimle iletişime geçin.
+90 342 606 06 09 blank
Sıralamada üst sıralarda yerinizi almak için seo hizmetimizden faydalanın.
Teklif Formu blank
En güncel gelişmeleri takip etmek için bültenimize kaydolun !


  blank

  Pazarlama Hunisi Nedir ? (Marketing Funnel)

  YonkaSoft, İnovasyon ve Kaliteyle Tanışın!

  Web Tasarım ve Yazılım alanında Türkiye'nin lider firması Yonkasoft olarak, web tasarım için özel çözümlerle buradayız! Farklılığımızı hissedin, siz de fark yaratın.


  YonkaSoft olarak, bütçenizle uyumlu çözümler sunarak, firmanızın Web Tasarım ve Web Yazılım ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyoruz. Hassasiyetlerinizi ve beklentilerinizi titizlikle analiz ediyor, projelerinizi hayata geçirirken sizinle işbirliği yapıyoruz. Bilgi ve tecrübemizi güven ve güler yüzle birleştirerek, hayallerinizdeki projelere ulaşmanız için yanınızdayız.


  Stratejik düşünce, profesyonel iş planları, kusursuz tasarım, yüksek kalite ve beğeni odaklı yaklaşım, YonkaSoft'un temel prensipleridir. Uzun süredir sektörde hizmet vererek; web yazılım, web tasarım, grafik tasarım, e-ticaret, wordpress, seo, dijital pazarlama, hosting, domain, sosyal medya yönetimi, reklam ve pazarlama konularında uzmanlıklarımızı geliştirdik.


  YonkaSoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin çatısı altında bir markadır. İnovasyon ve kaliteyle tanışmak için web sitemizi ziyaret edin. Sizin için özel çözümlerimizi keşfedin, birlikte başarıya adım atalım!"

  © 2024 Yonkasoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Tescilli markasıdır.