⁠ 
Google Ads Açılış Sayfaları Nasıl Optimize Edilir ?

Google Ads Açılış Sayfaları Nasıl Optimize Edilir ?

blank
İçindekiler
İçerik Başlıkları

Projeni Hemen Başlat

İşinize yapacağınız her dijital yatırım size yeni müşteri ve kazançlar getirecektir.

Google Ads Açılış Sayfaları Nasıl Optimize Edilir ?

Google ads açılış sayfaları nasıl optimize edilir ? konusu çok önemli ve cevabı merak edilen bir konudur, reklamlarda açılış sayfaları tıklama başı maliyeti(TBM) ve tıklama oranını (TO), reklam sıralamasını ve ziyaretçinin satışa dönüşüp dönüşmemesini etkilediğinden çok önemlidir.

Açılış sayfasını Google reklamlarınız için optimize etmek için en iyi yollar nelerdir ?

Müşterilerinizin reklamınıza tıkladıktan sonra yönlendirdiği sayfa olarak bilinen açılış sayfası, verdiğiniz reklamın verimini ve maliyetini büyük ölçüde etkileyebilir. Firmanız bir reklam yayınlamak için zaman ve maddi yatırımı yapıyorsanız, mutlaka size dönüşüm getirecek ve harcadığınız parayı fazlasıyla size kazandıracak bir açılış sayfasına ihtiyacınız var.

Açılış Sayfası Türleri Nelerdir ?

1. Squeeze Page

Açılış sayfasında girer girmez tek seferde tüm hizmeti/ürünü anlatan genellikle ziyaretçinin bilgilerini almak için harekete geçirici elementler bulundurur. Bir başlık, bir alt başlık, bir veya iki resim ve bir form squeeze page türünün ana bileşenidir. Genellikle ziyaretçinin e-posta bilgisini almak ve abone taleplerini toplamak için kullanılır.

Squeeze Page için bir örnek;

Google Ads Açılış Sayfaları Nasıl Optimize Edilir ?

2. Long-Form Landing Page

Uzun şekilde hazırlanmış satış amaçlayan açılış sayfalarıdır. Ürünün avantajlarını ön plana alırlar ve çoğunlukla uzun ve ziyaretçiyi satın almaya ikna etmeyi amaçlayan sayfalardır.

Uzun biçimli satış mektuplarına genellikle açılış sayfaları denir. Ürünün avantajlarını vurguluyorlar, genellikle uzun oluyorlar ve okuyucuyu, şirketin pazarladığı şeyi satın almaları gerektiğine ikna olana kadar eğitiyorlar.

Long-Form landing page için bir örnek;

blank

3. Click-through Landing Page

Herhangi bir formu olmayan bu açılış sayfası türünde, genellikle reklamınız ile e-ticaret alışveriş sepetiniz arasında köprü olarak kullanılır. Amaç, ziyaretçileri satın alma yapmadan önce verdiğiniz tekliflere sıcak bakmasını sağlamaktır.

Click-Through landing page için bir örnek;

blank

4. Product Information Page

Bu türün adından da anlayabileceğiniz üzere, firmaların ana web sitesinde ürünün bilgi sayfası mevcuttur. Ürün veya hizmet ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri içerir. Reklamdan gelen ziyaretçiler ürün veya hizmeti satın almadan önce tüm bilgilere sahip olabilirken daha fazla bilgi almak için müşteri hizmetleriyle konuşma seçeneğinede sahip olmalıdır.

Product information page için bir örnek;

blank

5. Video Landing Page

Potansiyel müşterilerinizi yakalamak için bir diğer tür olan video landing page, videolu satış videosu içerir. Videonun amacı ürünü veya hizmeti anlatmak ve satışa çevirmektir.

Açılış Sayfası Optimizasyonu Nedir ?

Google ADS reklamlarınızın dönüşümlerini arttırmak için açılış sayfanızın her ögesi için yapılan iyileştirme ve optimizasyonlarının yapılmasına açılış sayfası optimizasyonu denmektedir.

Açılış sayfanızı yaparken bir düzen ve kuraldan uzak tasarlamak yerine, bir kural ve düzende yaptığınızda dönüşümlerin arttığını gözlemleyebileceksiniz.

En ideal açılış sayfasını hızlıca oluşturamazsınız. Alternatifli şekilde açılış sayfalarınızı yayınladıktan sonra gelen dönüşüm istatistiklerine göre dönüşüm oranınızı analiz edebilirsiniz.

Etkili Bir Açılış Sayfası Nasıl Olur ?

Google Ads nin politikaları nedeniyle rekabet edebilen etili bir dönüşüm sağlayan açılış sayfası tasarlamak oldukça zordur. Müşteri psikolojisi araştırmalara ve müşterilerinizin ne istediğini tam olarak anlaşılmasına dayanarak yapılması gereken birkaç önemli husus vardır.

Açılış sayfaları için önemli hususlar;

 • İkincil bir başlığa sahip bir ana başlık
 • Farklı bir satış teklifi
 • Ürününüzün veya hizmetinizin avantajları
 • Kullanımı gösteren resimler veya videolar
 • Kanıt (Referanslar, müşteri yorumları vs.)
 • Destekleyici bir açıklama
 • Eyleme geçiren bir buton

Kitleye Göre Açılış Sayfaları Stratejisi

Reklamlarınıza yeni potansiyel müşterileri çekmek için takip ettiği trendleri, kültürlerini ve diğer faktörlerini anlamak gerekir. Potansiyel müşterinin pazarlama hunisinin hangi bölümünde olduğunu ne kadar doğru belirlerseniz, onları satın almaya doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Potansiyel müşterinizi pazarlama hunisindeki yolculuğu boyunca nasıl canlı tutup son aşamaya getirebilirim diye merak edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Pazarlama Hunisi Nedir ? (Marketing Funnel)

Dönüşümleri Arttırmak Ve Açılış Sayfasını Optimize Etmek İçin 5 Strateji

Hedef kitlenizdeki potansiyel müşteriler size ne kadar güveneceği, web sitenizin açılış sayfasındaki içeriğin kalitesine göre belirlenecektir.

1. Basit Ve Sade Bir Açılış Sayfası Hazırlayın

Açılış sayfanızın basit, sade ve anlaşılır olmalıdır.

Bir web sitesinin açılış sayfası, dolu ve karmaşık bir tasarıma sahip olduğunda, sayfanın yüklenmesi uzar ve ziyaretçilerin sabrını sınamakla kalmaz, aynı zamanda başka bir siteye yönlendirmelerine neden olabilir. Dikkat çekici bir resim veya özenle seçilmiş bir stok fotoğraf kullanarak, renk paletinizi üç renkle sınırlayarak sade bir tasarım oluşturun.

Call to Action (CTA) düğmenizin etkileyici olması için açılış sayfanızdaki metni özelleştirin ve başlıkları kullanarak potansiyel ziyaretçilere tam olarak ne sunduğunuzu netleştirin. Az metinle daha fazlasını ileterek, ziyaretçilerin ilgisini çekin ve sayfa yüklenme süresini minimumda tutarak onların memnuniyetini sağlayın. Basit, şık ve kullanıcı dostu bir tasarım, ziyaretçilerin sayfanızda daha uzun süre kalmasını sağlar.

2. Güvenilirliği Arttırmak İçin Kanıtlar Kullanın.

 • Referanslar
 • Bir vaka çalışması
 • Müşteri yorumu
 • Sosyal medya

Kanıtlarınızı gösterdiğiniz bir sayfaya yönlendirme de yaparsanız daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

3. Açılış Sayfanızdaki Formu Ön Plana Alın.

Yüksek dönüşüm oranlarına sahip açılış sayfalarında her zaman mevcuttur.

 • Dağınıklığı önlemek için form alanları arasında yeterli boşluk bırakın.
 • Yalnızca gerekli bilgileri isteyin.
 • CTA(Call to Action)’larınızı nasıl ifade ettiğinize dikkat edin.

Kullanıcı kayıt sürecinizi kullanıcı dostu ve etkili hale getirmek için görsel ipuçları kullanmayı düşünebilirsiniz. Formlarınıza rehberlik edecek çeşitli grafikler, yön ipuçları ve çağrıya yönlendiren butonları içeren tasarımlar oluşturun. Ancak nihai tasarımınızı seçmeden önce, farklı yaklaşımları test etmek amacıyla A/B testine tabi tutmalısınız. Bu süreçte grafikleri, yönlendirmeleri ve çağrıya yönlendiren butonları değiştirerek, hangi tasarımın ziyaretçilerden en iyi tepkiyi aldığını belirleyebilirsiniz. Bu yöntem, kullanıcıların dönüşümü gerçekleştirmelerini teşvik etmek için en etkili stratejiyi belirlemede size rehberlik edecektir.

4. Etkili, Stratejik, Harekete Geçirici (Cta) Eklemeliyiz.

Açılış sayfalarının önemli bir unsurunu oluşturan çağrıya yönlendiren (CTA) düğme, kullanıcılar sayfaya giriş yaptıktan sonra ne yapmaları gerektiğini net bir şekilde anlamalarını sağlamak açısından kritiktir. Ziyaretçilere, işletmenizle etkileşimde bulunmaları ve devam etmeleri için açık bir yönlendirme sunmalısınız. Eğer CTA düğmeniz net değilse, potansiyel müşteriler dönüşüm noktasına ulaşmadan önce sayfadan ayrılabilir. Güçlü bir CTA oluşturmak için şu önerilere göz atabilirsiniz:

 • Güçlü bir komut fiili kullanın.
 • Duyguları heyecanlandırmak veya harekete geçirmek
 • İzleyicilerinize dönüşüm gerçekleştirmeleri için nedenler sunun.

5. Mobil Kullanıcılar İçin Her Şeyi Kolaylaştırın

Google Ads açılış sayfalarınızın kesin ve anlaşılır olması gerekmektedir. Ziyaretçiler, sayfanızı kolayca keşfetmeli ve işletmenizle iletişime geçebilmelidir. Özellikle, ziyaretçilerin sayfanıza farklı cihazlardan erişebileceğini unutmamak son derece önemlidir. Bu nedenle, tasarımın kusursuz olmalı ve kullanımı basit olmalıdır. Ayrıca, CTA (çağrıya yönlendiren) düğmelerinizi farklı cihazlara özel olarak uyarlamalısınız. Mobil kullanıcılar genellikle farklı arama amaçlarına ve davranışlarına sahiptir, bu yüzden CTA düğmelerinizin mobil görünümde de etkili olmasını sağlamak önemlidir. Masaüstü görünümünde belirgin ve dikkat çekici olduklarından emin olun, aynı zamanda mobil görünümde de kullanıcı dostu ve erişilebilir olmalarına özen gösterin. Bu sayede ziyaretçiler herhangi bir cihazdan sayfanızı rahatlıkla kullanabilir ve işletmenizle etkileşime geçebilirler.

Google ads açılış sayfaları nasıl optimize edilir sorusuna cevap verdiğimiz yazımız umarım Google Ads kampanyalarındaki açılış sayfalarınızı gözden geçirmenize ve daha iyi hale getirmenize yardımcı olur.

Yonkasoft İle Açılış Sayfası Optimizasyonu Ve Tasarımı

Google reklamlarınızın en önemli parçası olan açılış sayfalarınız , ziyaretçilerinizle ilk etkileşim noktanızdır. YonkaSoft olarak, işletmenizin reklam performansını en üst düzeye çıkarmak, ziyaretçilerinizi etkilemek ve dönüşümü artırmak için profesyonel açılış sayfası optimizasyonu ve tasarım hizmetleri sunuyoruz. Dijital pazarlama hizmetlerimiz hakkında fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin !

Benzer Makaleler

Kolay Kullanılabilir bir web sitesi için bizimle iletişime geçin.
+90 342 606 06 09 blank
Sıralamada üst sıralarda yerinizi almak için seo hizmetimizden faydalanın.
Teklif Formu blank
En güncel gelişmeleri takip etmek için bültenimize kaydolun !


  blank

  Google Ads Açılış Sayfaları Nasıl Optimize Edilir ?

  YonkaSoft, İnovasyon ve Kaliteyle Tanışın!

  Web Tasarım ve Yazılım alanında Türkiye'nin lider firması Yonkasoft olarak, web tasarım için özel çözümlerle buradayız! Farklılığımızı hissedin, siz de fark yaratın.


  YonkaSoft olarak, bütçenizle uyumlu çözümler sunarak, firmanızın Web Tasarım ve Web Yazılım ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyoruz. Hassasiyetlerinizi ve beklentilerinizi titizlikle analiz ediyor, projelerinizi hayata geçirirken sizinle işbirliği yapıyoruz. Bilgi ve tecrübemizi güven ve güler yüzle birleştirerek, hayallerinizdeki projelere ulaşmanız için yanınızdayız.


  Stratejik düşünce, profesyonel iş planları, kusursuz tasarım, yüksek kalite ve beğeni odaklı yaklaşım, YonkaSoft'un temel prensipleridir. Uzun süredir sektörde hizmet vererek; web yazılım, web tasarım, grafik tasarım, e-ticaret, wordpress, seo, dijital pazarlama, hosting, domain, sosyal medya yönetimi, reklam ve pazarlama konularında uzmanlıklarımızı geliştirdik.


  YonkaSoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin çatısı altında bir markadır. İnovasyon ve kaliteyle tanışmak için web sitemizi ziyaret edin. Sizin için özel çözümlerimizi keşfedin, birlikte başarıya adım atalım!"

  © 2024 Yonkasoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Tescilli markasıdır.