⁠ 
Kullanıcı Geri Bildirimleriyle Web Tasarımını Geliştirme. İyi Bir Kullanıcı Araştırması Nasıl Yapılır?
Kategori: Web Sitesi

Kullanıcı Geri Bildirimleriyle Web Tasarımını Geliştirme. İyi Bir Kullanıcı Araştırması Nasıl Yapılır?

blank
14 Şub 2024
İçindekiler
İçerik Başlıkları

Projeni Hemen Başlat

İşinize yapacağınız her dijital yatırım size yeni müşteri ve kazançlar getirecektir.

Web tasarımı en temelinde internetteki web sitelerinin tasarımını ifade etmektedir. Bir web sitesinin içeriğini planlama ve düzenleme sürecidir. Web tasarım web uygulamalarını, mobil uygulamaları ve kullanıcı arayüz tasarımını da içermektedir.

Web sitesi kullanırken görünümü ve genel hissi yaratan unsur web tasarımıdır. Görüntü, yazı tipleri, renkler gibi özelliklerin planlama ve oluşturulma sürecidir. İyi web tasarımının kullanımı kolay olmalıdır, estetik açıdan hoş olmalı ve sitenin kitlesine uygun olmalıdır. Tasarım yapılırken kapsamlı bir kullanıcı araştırması yapmak da çok önemlidir.

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Web tasarım doğru şekilde yapıldığında kitlenizi gerçek müşterilere çevirebilirsiniz. Web’ de güçlü bir varlığınızın olması işletmenizin tanınır olmasını sağlamaktadır. SEO uyumlu tasarım ile sitenin ilk sıralarda çıkması oldukça önemlidir. Kullanımı kolay, hızlı, estetik bir web tasarımı ile online satışlarınızı, mağaza ziyaretlerinizi kolayca artırabilirsiniz.

Günümüzde internet dünyasında yer edinemeyen firmalar geride kalmaktadır. Bu sebeple site yaptırmak ve bu hizmeti profesyonel firmalardan almak oldukça önemlidir. İster ticari amaçlı ister tanıtım odaklı olsun web tasarımı kurumsal kimliğinize değer katar.

İlgili Yazı: Web Tasarım Nedir ? Neden Yaptırmalıyız ?

Kullanıcı Araştırması Nedir?

Kullanıcıların geri bildirimine dayanarak, ziyaretçilerin davranışlarını, ihtiyaçlarını araştırmaktır. Geliştirme, tanımlama ve tasarım aşamalarından oluşan deneyimsel ve gözlemsel araştırmalar kullanıcı araştırmasıdır. Ürünün ortaya çıkarımını sağlayan herkesi ilgilendirmektedir.

Geliştirme veya üretim aşamasında tespit edilen problemler ile ilgili öneriler geliştirilir. Bu öneriler ışığından çözüm tasarlanır ve uygulanır. Bu araştırmalar daha iyi bir kullanıcı deneyimi için oldukça önemlidir. Sunulan hizmetler test edilir, ihtiyaçlar başarılı şekilde tespit edilir.

İlgili Yazı: Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini Arttıran İpuçları

Web Site
Kullanıcı Araştırması Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Araştırması Nasıl Yapılır?

Araştırma anketler aracılığı ile yapılabilir. Anketlerin doldurulması kolay olduğundan hızlı ve kolay gerçekleştirilebilir.

Kart sıralama yöntemi tercih edilebilir. Sitenin navigasyonu ve yapısını tasarlamak için bu yöntem kullanılır.

A/B testi kullanılabilir. Bu test bölünmüş test olarak da bilinmektedir. Ziyaretçilerin neyi daha çok sevdiğini öğrenmek için kullanılır. Kullanıcı etkileşimini artırmaktadır. Siteden hemen çıkma oranını azaltır, dönüşüm oranını yükseltir ve riski azaltır.

Göz takibi yöntemi ile ziyaretçilerin bakışlarının nereye gittiği belirlenir. Ziyaretçi en çok hangi kısma odaklanıyor? Metin net okunabiliyor mu? Görseller dikkat dağıtıyor mu? gibi birçok soruya cevap bulmak için doğru yöntemdir.

 Odak grupları ile katılımcıların fikirlerinizi ilgi çekici bulup bulmadığı ölçülmektedir.

İlgili Yazı: Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini Arttıran İpuçları

Doğru Tasarlanmış Web Sitesinin Yararları

Dünyanın her yerinden müşteriler aynı kalitede hizmet alabilirler.

E-ticaret satışları reklam kampanyaları ile desteklenebilir.

Satış ve pazarlama gelirleri artırılarak firma hacmi büyütülebilir.

Firmanız için yüklü reklamlar yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Güncellemeleri, gelişimleri aynı anda birçok kişi ile paylaşabileceksiniz.

Siteniz profesyonel bir görüntüye sahip olur.

Web Site
Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Projenin Belirlenmesi: İhtiyaçlar, sitenin yapılış amacı belirlenir. Kapsamlı olarak rakip firma analizi yapılır. Web sayfasının içeriklerine netlik kazandırılır.

Kurumsal Kimlik Çalışması: Firma logosu, renkler, sloganlar gibi unsurlar belirlenmektedir. Bunlar web tasarım konusunda en önemli unsurlardır.

Grafik Tasarım Çalışması: Programlar kullanılarak web sayfalarının görsel tasarımı yapılmaktadır. Kullanılacak resimler, fotoğraflar, grafik hazırlanıp uygun ve doğru yerlere yerleştirilir.

Web Sayfası Kodlaması: Web sayfalarının kodlanmasında çeşitli programlama dilleri kullanılmaktadır. Farklı internet tarayıcılarının web sitesini görüntüleyebilmeleri için ayarlamalar yapılmalıdır. Bununla birlikte sitenin genel yapısı ortaya çıkmaktadır.

İçerik Yönetim Sitemi Entegrasyonu: Web sitesi sahibinin tasarımcıya bağlı kalmadan içeriğini güncelleyebilmesini sağlamaktadır.

Web Sitesinin Test Süreci: Eksik ve fazla yapılan çalışmalar belirlenir. Gözden kaçan sorunlar giderilir. Kontroller gerçekleştirilerek sitenin çalışma performansı optimal seviyeye getirilmektedir.

Web Sitesinin Yayınlanması: Alan adı ve hosting hizmeti satın alındıktan sonra site yayınlanır. Arama sonuçlarında ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir hale gelir.

İlgili Yazı: Profesyonel Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müşteri Analizi: Ziyaretçilerin istediği beğendiği tarz öğrenilip tasarım buna göre yapılmalıdır.

Sektör Analizi ve Araştırması: Hangi sektörle ilgili çalışma yapılacak ise bununla ilgili bilgiye sahip olmak oldukça önemlidir. Tasarım ne kadar iyi olursa oldun sektöre uygun değilse bir anlamı olmayacaktır.

Renk Tercihi: Renkler tasarım kalitesini büyük oranda etkilemektedir. Gelişi güzel renkler kullanmak, renk uyumu sağlamamak siteye zarar vermektedir.

Taslak Oluşturma: En önemli konulardan biri sitenin iskeletini oluşturmaktır. Her şeyden önce taslağının oluşturulması önemlidir. Taslak sayesinde eklentiler kolayca eklenip çıkarılabilecektir.

Orijinal Tasarım: Tasarım yaratıcı ve özgün olmak zorundadır. Hazır temalar tercih edilmemelidir.

Web Tarayıcılarla Uyumluluk: Sitenin tüm tarayıcılarla uyumlu ve aynı olması sağlanmalıdır.

Kurumsal Görüntüyü Yansıtmak: Site arama motorlarında belirli bir konuma sahip olmalıdır ve kurumsal kimliği yansıtmalıdır. Site SEO kurallarına uygun olarak tasarlanmalıdır. Kurumsallık paylaşılan görseller, kartvizit, logo ve grafik çalışmalarıyla sağlanabilir.

Hedef Kitleye Hitap Etmek: Ziyaretçilere hitap edebilmek en önemli konulardan biridir. Sitenin tasarımı hedef kitlenin ilgisini çekmelidir. Tasarım ilgi çekici değilse ne kadar başarılı olduğunun bir anlamı yoktur.

Web Site
Web Tasarımı ve Geliştirme Nedir?

Web Tasarımı ve Geliştirme Nedir?

Web tasarımı geliştirme kullanımı kolay, estetik, çeşitli cihazlardan erişimi olan siteler ve uygulamalar oluşturmaktır. Web tasarımı sitenin görsel yönleri ile ilgilenmektedir. Düzen, renk, grafikler, resimler gibi çoğu şeyi içermektedir. Web tasarımı geliştirme ise site veya uygulama yayınlanmadan site haritasını oluşturmaktadır.

Web geliştirme sitenin, uygulamanın ilk etapta çalışmasını sağlamaktadır. Yazılım programlama, sunucu yapılandırması, veri tabanı yönetimi gibi konularla ilgilenmektedir. Web tasarımı geliştirme akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar için kullanıcı arabirimi oluşturur.

İlgili Yazı: Web Tasarım Nedir ? Neden Yaptırmalıyız ?

Web Tasarımı ve Geliştirmenin Faydaları

Satışların artmasını sağlar.

Kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturulmasını sağlar. Siteyi ziyaret edenler daha uzun süre kalırlar.

İşletmenizin her platformda tutarlı olmasını sağlamaktadır.

Uzun süreli müşteri ilişkileri oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. Web tasarım ve geliştirilmesi sizi diğer işletmelerden ayırmaktadır.

Daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Tasarım ve geliştirme pazarlama stratejisinin en önemli unsurlarıdır. Web siteniz adeta bir kartvizit gibidir.

Site tasarımı ve geliştirilmesi markanın orijinalliğini artırır.

Web Site
Mobil Uyumlu Web Sitesi

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Dünyanın her yerindeki insanlar internete çeşitli cihazlardan erişmektedirler. İnsanların büyük çoğunluğu masaüstü, dizüstü bilgisayarlar yerine tablet veya telefonları tercih etmektedirler. Mobil görüntüleme için biçimlendirilmeyen siteler tablet, telefon gibi cihazlarda iyi işlenmez.

Mobil uyumlu web siteler akıllı telefonlar, tabletler gibi küçük ekranlarda düzgün bir görüntü sağlayan sitelerdir. Standart masaüstü web siteleri küçük ekranlı cihazlarda iyi görünmemektedir. Mobil uyumlu siteler ise küçük ekran boyutuna uyum sağlar. İçeriği ve ara yüzü buna uyumlu olarak biçimlendirilmektedir.

Hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar ziyaretçilerin olumlu bir deneyim yaşaması önemlidir. Sitenizin indirilmesi uzun sürüyorsa veya mobil cihazda kullanımı kolay değilse ziyaretçi rakibe geçebilir. Bilgiye kolay erişim ve kaliteli bir site gezinti deneyimi sağlamak önemlidir. Mobil uyumlu web sitesi özellikleri;

Metinler daha büyük ve okunaklı olmaktadır.

İndirme hızlı daha hızlıdır.

Dokunmatik düğmeler ve sayfa ögeleri bulunmaktadır.

Müşteri adayını artırmaktadır.

Marka kimliğinin gelişmesini sağlamaktadır.

Kullanıcı deneyimini iyileştirip geliştirir.

Arama görünürlüğünü iyileştirmektedir.

İlgili Yazı: Responsive (Duyarlı) Web Tasarımın Avantajları?

Kullanıcı Dostu Tasarım Nedir?

Ziyaretçilerin en kısa yoldan isteklerine ulaşmalarının sağlandığı tasarımlara kullanıcı dostu web tasarımı denmektedir. Bu hedefe ulaşabilmek için birçok analiz ve test yapılmaktadır. Sitenin kullanıcı dostu olması için hızlı olmalı, ana sayfa kalabalık olmamalı, yazı boyutları iyi ayarlanmalıdır.

Karmaşık tasarımlar yerine ziyaretçileri yormayacak tasarımlar tercih edilmelidir. Ziyaretçilerin tıklayacağı butonlar, menüler analiz edilmelidir. Kullanıcı alışkanlıkları araştırılmalı, trafik analizi yapılmalıdır.

Ziyaretçilerin yaş aralığı da kullanıcı dostu tasarımda önemli yere sahiptir. Tüm içerikler, sitenin renkleri, yazı boyutu gibi her detay ziyaretçilerin yaş aralığı gözetilerek tasarlanır. Tasarım cep telefonu ve tablet boyutlarına uygun hale getirilmelidir.

Kullanıcı dostu web sitesi tasarımında dikkat dağıtmayan renkler kullanılır. Menü çubuklarına erişimin kolay olmasını sağlanır. Tasarım kullanıcıların en çok tercih ettiği yağıda tasarlanır.

Benzer Makaleler

Kolay Kullanılabilir bir web sitesi için bizimle iletişime geçin.
+90 342 606 06 09 blank
Sıralamada üst sıralarda yerinizi almak için seo hizmetimizden faydalanın.
Teklif Formu blank
En güncel gelişmeleri takip etmek için bültenimize kaydolun !


  blank

  Kullanıcı Geri Bildirimleriyle Web Tasarımını Geliştirme. İyi Bir Kullanıcı Araştırması Nasıl Yapılır?

  YonkaSoft, İnovasyon ve Kaliteyle Tanışın!

  Web Tasarım ve Yazılım alanında Türkiye'nin lider firması Yonkasoft olarak, web tasarım için özel çözümlerle buradayız! Farklılığımızı hissedin, siz de fark yaratın.


  YonkaSoft olarak, bütçenizle uyumlu çözümler sunarak, firmanızın Web Tasarım ve Web Yazılım ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyoruz. Hassasiyetlerinizi ve beklentilerinizi titizlikle analiz ediyor, projelerinizi hayata geçirirken sizinle işbirliği yapıyoruz. Bilgi ve tecrübemizi güven ve güler yüzle birleştirerek, hayallerinizdeki projelere ulaşmanız için yanınızdayız.


  Stratejik düşünce, profesyonel iş planları, kusursuz tasarım, yüksek kalite ve beğeni odaklı yaklaşım, YonkaSoft'un temel prensipleridir. Uzun süredir sektörde hizmet vererek; web yazılım, web tasarım, grafik tasarım, e-ticaret, wordpress, seo, dijital pazarlama, hosting, domain, sosyal medya yönetimi, reklam ve pazarlama konularında uzmanlıklarımızı geliştirdik.


  YonkaSoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin çatısı altında bir markadır. İnovasyon ve kaliteyle tanışmak için web sitemizi ziyaret edin. Sizin için özel çözümlerimizi keşfedin, birlikte başarıya adım atalım!"

  © 2024 Yonkasoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Tescilli markasıdır.