⁠ 
SEO Dostu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur ?
Kategori: SEO

SEO Dostu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur ?

blank
16 Oca 2024
İçindekiler
İçerik Başlıkları

Projeni Hemen Başlat

İşinize yapacağınız her dijital yatırım size yeni müşteri ve kazançlar getirecektir.

Bu yazımızda 404 Hatası nedir? 404 sayfası nedir? çözümü nedir ? 404 sayfası oluşturma ve yönlendirmeleri nasıl olur, bu konulara deyineceğiz.

Seo Dostu 404 Sayfaları

Kullancıların en görmek istemediği ve en göstermek istemeyeceğiniz sayfalar olan 404 sayfa bulunamadı (404 not found) sayfaları, web sitenizin performansını ve kullanıcı deneyimini etkilemektedir. Bir çok web site sahibinin bu konuyu çok önemsemesi oldukça yanlıştır. Google botları ve ziyaretçiler açısından kritik bir unsurdur.

404 Hatası Nedir ?

404 not found / 404 sayfası, ziyaretçilerin daha önceden kaldırılan çeşitli arama motorlarından veya sitede unutulmuş bir linkten siteye girmek istediğinde karşılaştığı sayfadır. Ziyaretçi yanlış bir url girdiğinde yine bu hatayı alır.

Örneğin, sayfanızı çeşitli nedenlerden dolayı kaldırabilirsiniz ama bu sayfaya olan yönlendirmelerin hepsini kaldırmanız pek mümkün olmayabilir. Bu yüzden bu yönlendirmelerden birine tıklayan kullanıcı sayfa artık olmadığından 404 sayfasıyla karşılaşır.

Google robotlarına doğru yapılandırılmış, ziyaretçilere de doğru tasarlanmış bir 404 found sayfasını eklemeniz en doğrusu olacaktır.

Doğru yapılandırılmış bir 404 sayfası sitenize neler kazandırır ?

 • Kullanıcı etkileşimindeki sürede artış görürsünüz.
 • Markanıza özgü bir hata sayfası size daha samimi müşteriler kazandırır.
 • Hemen çıkma oranlarında düşüş görürsünüz.
 • Kullanıcı sitede tutmuş olursunuz.
 • E-Ticaret sitelerinde dönüşümü arttırır.

İlgili Yazı: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Neden Önemlidir ?

404 Sayfasına Neden İhtiyacımız Var?

Sitenize 404 hata sayfası eklemediyseniz sayfayı bulamayan ziyaretçiye düz ve sinir bozucu bir sayfa gösterirsiniz. Sitenizin sayfalarına yönlendirmeler içermeyen bir 404 sayfası ziyaretçiye kendini kaybolmuş hissi verir ve sitenizi hemen terkeder. Ziyaretçi tekrar Google’da aramaya yaparak başka bir siteye gidebilir. Ziyaretçilerinizi sitede tutmak için profesyonelce hazırlanmış bir 404 sayfası eklemelisiniz.

404 Hata Sayfası Nasıl Yapabiliriz?

404 hata sayfasını oluşturmak web site sahipleri için oldukça kolaydır. Sitenizdeki yeni bir sayfa açıp onu 404 sayfası olarak belirleyebilirsiniz.

404 sayfası nasıl oluşturulur ? sorusunun cevabını aşağıdaki maddeleri takip ederek öğrenebilirsiniz.

Örnek 404 sayfası
Örnek 404 sayfası

1. Ziyaretçiyi Samimi Bir Dil İle Karşılayın

Ziyaretçilerinizin en görmek istemediği sayfa türü 404 sayfalarıdır. Sitenizde rahatça vakit geçiren ziyaretçiniz bir anda 404 sayfası ile karışıyor veya direkt web sitenize giren bir kullanıcı 404 sayfası ile karşılaşıyor. Bu oldukça rahatsız edici ve sinir bozucudur. Ziyaretçinizin dikkatını çekecek ve yumuşatacak mizah içerikli karşılama mesajı ile ziyaretçinizi sitede tutabilirsiniz.

Ziyaretçinize şu an bulunduğu sayfanın silindiğini / kaldırıldığını güzel bir dille anlatarak akılda kalıcılığınızı arttırabilir ve ziyaretçinize güzel bir deneyim sunmuş olursunuz. Aradığını bulamayan ziyaretçinizin rahatlatmanız ve dikkatini mizahi tasarımınız ve yönlendirme linkleriyle başka bir yere çekmelisiniz.

2. Yönlendirici Linkler Ekleyin

404 hata sayfanızla karşılaşan ziyaretçinizi sitede tutmak ve aradığını bulmasını sağlam için en iyi yöntem olarak arayabileceği linkleri ekleyebilirsiniz. Bu sayfalar (Anasayfa, hakkımızda, hizmetler, ürünler, blog, bize ulaşın vs.) gibi sayfalar olabilir.

3. Arama Çubuğu Ekleyin

404 Sayfanızla karşılaşan ziyaretçinizi hala sitede tutmak ve bırakmamak konusunda ısrarcıysanız yönlendirme linklerine ek olarak site içi arama çubuğu ekleyebilirsiniz. Yönlendirme linkleri gibi sizin belirlediğiniz sayfalar dışında kullanıcı istediği sayfayı 404 sayfasından çıkmadan bulup ziyaret edebilir.

Özellikle e-ticaret siteleri için çok kullanışlı olan bu özellik ziyaretçilerin hemen çıkma oranını düşürür ve dönüşüm kayıplarını engeller.

Response kodu kontrolu
Response kodu kontrolu

4. 404 Response Kodunun Olup Olmadığını Kontrol Edin

404 sayfanızı oluşturdunuz her şeyi doğru yaptınız ama Google’ye bunu nasıl göstereceksiniz ?

Çoğu web tasarımıcı ve web site sahipleri 404 sayfaları ekliyor ama bunu arama motorlarına tanıtmıyorlar. 404 sayfanızda 404 kodu dönmezse, Google robotları sayfanın 404 sayfası olduğu anlamaz ve bu sayfanızı indeskler. Böyle bir şey yaşanmaması için 404 sayfanıza bu durum kodunu verecek kodu eklemeniz gerekmektedir.

5. En İyi Yöntem Bu Hatayı Almamaya Çalışmak

Web sitenizin sayfalarını Google Search Console veya Screamingfrog araçları ile analiz ederek 404 hatası veren sayfalarınızı bulun. Bu sayfaların neden olmadığına karar verin. İsterseniz yenisini ekleyin isterseniz alakalı bir sayfaya 301 yönlendirmesi yaparak 404 sayfasının gösterilmesini minimuma indirin.

WordPress 404 Sayfası Oluşturma
WordPress 404 Sayfası Oluşturma

İlgili İçerik: dev.to tarafından yayınlanmış hazır 404 sayfaları (HTML)

WordPress 404 Sayfası Oluşturma

Eğer WordPress altyapısı kullanıyorsanız 404 sayfası oluşturmak oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek 404 sayfanızı kolayca oluşturun.

WordPress alt yapısı kullanan web sitelerinde 404 sayfası oluşturmak oldukça basittir. Aşağıdaki WordPress 404 sayfası oluşturma adımlarını takip edin:

 1. WordPress panelinize giriş yapın.
 2. Sol bölümden görünüme tıklayın.
 3. Tema düzenleyiciye tıklayın.
 4. Sağ kısımdan 404.php sayfasına tıklayın.
 5. Şablonu istediğiniz gibi güncelleyin.

İşte bu kadar kolay 🙂

WordPress’in varsayılan olarak gelen 404.php dosyası ile kullanıcılara 404 sayfanızı gösterebilirsiniz. 404 Sayfası yapmak için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Htaccess ile 404 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

404 yönlendirmesi yaparken 404.php, 404.html gibi sayfalara 301 yönlendirmesi yapmayın. Bunun yerine aşağıdaki kodu Htaccess dosyanıza ekleyin.

ErrorDocument 404 https://yonkasoft.com/404

İlgili İçerik: 301 Yönlendirmesi Nedir? ve 301 Nasıl Yapılır?

Benzer Makaleler

Kolay Kullanılabilir bir web sitesi için bizimle iletişime geçin.
+90 342 606 06 09 blank
Sıralamada üst sıralarda yerinizi almak için seo hizmetimizden faydalanın.
Teklif Formu blank
En güncel gelişmeleri takip etmek için bültenimize kaydolun !


  blank

  SEO Dostu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur ?

  YonkaSoft, İnovasyon ve Kaliteyle Tanışın!

  Web Tasarım ve Yazılım alanında Türkiye'nin lider firması Yonkasoft olarak, web tasarım için özel çözümlerle buradayız! Farklılığımızı hissedin, siz de fark yaratın.


  YonkaSoft olarak, bütçenizle uyumlu çözümler sunarak, firmanızın Web Tasarım ve Web Yazılım ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyoruz. Hassasiyetlerinizi ve beklentilerinizi titizlikle analiz ediyor, projelerinizi hayata geçirirken sizinle işbirliği yapıyoruz. Bilgi ve tecrübemizi güven ve güler yüzle birleştirerek, hayallerinizdeki projelere ulaşmanız için yanınızdayız.


  Stratejik düşünce, profesyonel iş planları, kusursuz tasarım, yüksek kalite ve beğeni odaklı yaklaşım, YonkaSoft'un temel prensipleridir. Uzun süredir sektörde hizmet vererek; web yazılım, web tasarım, grafik tasarım, e-ticaret, wordpress, seo, dijital pazarlama, hosting, domain, sosyal medya yönetimi, reklam ve pazarlama konularında uzmanlıklarımızı geliştirdik.


  YonkaSoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin çatısı altında bir markadır. İnovasyon ve kaliteyle tanışmak için web sitemizi ziyaret edin. Sizin için özel çözümlerimizi keşfedin, birlikte başarıya adım atalım!"

  © 2024 Yonkasoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Tescilli markasıdır.