⁠ 
301 Yönlendirmesi Nedir? ve 301 Nasıl Yapılır?
Kategori: SEO

301 Yönlendirmesi Nedir? ve 301 Nasıl Yapılır?

blank
19 Oca 2024
İçindekiler
İçerik Başlıkları

Projeni Hemen Başlat

İşinize yapacağınız her dijital yatırım size yeni müşteri ve kazançlar getirecektir.

301 yönlendirmesini bir çok sebepten dolayı kullanabilirsiniz. Sayfanızın Linki değişmiş olabilir ve eski linke gelen ziyaretçileri yeni url’ye yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Yeni domaine geçiş yaparken de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda 301 yönlendirmesi nedir ? 301 yönlendirmesi nasıl yapılır ? SEO açısından önemi nedir ? gibi soruların cevabını bulacaksınız.

301 Yönlendirmesi
301 Yönlendirmesi

301 Yönlendirmesi Ne İşe Yarar? Neden Kullanırız?

301 yönlendirmesi Google gibi arama motorlarına sayfa URL’ini değiştirdiğinizi ve artık hangi URL’ini kullandığınızı söylemenize yardımcı olur.

Artık hangi sayfayı kullandığımızı belirterek eski URL’e giren ziyaretçiyi yeni URL’e yönlendirmiş oluruz. Bu sayede arama motorları eski URL’in bağlantısını yeni url ile değiştirecek ve artık yeni URL’i tarayacak.

SEO konusunda oldukça önemli olan bu konuya dikkat etmemiz ve eski URL’in yeni URL’e taşındığını arama motorlarına bildirmeliyiz.

302 Yönlendirmesi Nedir? ve Ne Zaman Kullanır?

Bazı kaynaklara göre 301 yönlendirmelerinin 302 yönlendirmeleri gibi kullanılabileceği durumlar olabileceğini görüyoruz. En göz önünde bulundurmamız gereken kaynak olan Google‘ye göre en doğru yolun 301 yönlendirmesi olduğu gözüküyor.

Geçici süreyle yapılan yönlendirmeler (bakım vs.) için kullanılan 302 yönlendirilmesi, Google gibi arama motorlarına 302 yönlendirmesi yapılan sayfaların sonradan tekrar açılacağını bu durumun geçicici olduğunu anlatmamızı sağlar. Arama motorları, robotlarını yeni siteye yönlendirerek yönlendirmenin geçici olduğunu anlamış olur.

301 Yönlendirmesi mi Kullanmalıyız ? 302 Yönlendirmesi mi Kullanmalıyız ?

Web sitenizin bir sayfasının URL’ini geçici olarak değil de kalıcı olarak başka bir URL’e taşımanız gerekiyorsa ve artık eski URL’i kullanmayacaksanız 301 yönlendirmesi ile bu URL’in artık kullanılmadığını ve bu URL’e uğramaması gerektiğini Google’ye ve diğer arama motorlarına anlatmalısınız.

Sayfanızın geçici olarak mı yoksa kalıcı olarak mı kapandığınını belirleyerek o şekilde yönlendirme yapmalısınız. Örneğin; ürünlerinizin stoğu bittiyse ve geri gelecekse geçici olarak yönlendirme yapabilirsiniz yani 302 yönlendirmesi yapmalısınız. Eğer ilgili ürünleri artık satmayacaksanız kalıcı şekilde yani 301 yönlendirmesi ile yönlendirmelisiniz.

301 Yönlendirmesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Yönlendirme Yaparken Anahtar Kelime Yamyamlığından (keyword cannibalization) Kaçının

301 yönlendirmesini doğru şekilde yapabilirsiniz ama bunu yaparken keyword cannibalization‘da kaçınmanız gerekir. Belirli anahtar kelime için sıralamada olan 2 tane URL varsa bu URL’den birini diğer URL’e yönlendirebilirsiniz. Bu sayede gelen trafiği bir URL’e yönlendirirken iki URL’inde gücünden faydalanabilirsiniz.

İlgili İçerik: Sıra Bulucumuzu Kullanın ve Sıralamanızı Öğrenin !

2. Birbiriyle Alakalı Sayfalara Yönlendirin

301 yönlendirmesi yaparken dikkat etmemiz gereken diğer husus yönlendirilen sayfanın yönlenen sayfayla alakalı olmasıdır. Hırdavat aramalarında üst sıralarda olan bir sayfanızı müzik aletleri ile ilgili bir sayfaya yönlendirirseniz bu arama motorları tarafından doğal karşılanmaz. Bu yüzden yönlendirme yaparken alakalı sayfalar veya siteler arası yönlendirme yapmalısınız.

3. Web Sitelerini Birleştirirken Dikkatli Olmalısınız

Elinizde bir kaç web sitesi varsa ve bu siteleri tek sitede birleştirmek için 301 yönlendirmesi yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır;

Sayfalarınızın birbiriyle alakalı olması öncelikle dikkat etmeniz gereken husustur. Örneğin 3 tane hırdavat ile ilgili içerikler paylaşan bir site var ise bu sitelerin hepsini büyük bir hırdavat sitesine yönlendirmelisiniz. Alakasız sayfa yönlendirmesi web sitesinin SEO optimizasyonuna oldukça zarar verebilir.

4. Kaldırmaya Karar Verdiğiniz Sayfa Yönlendirmeleri

Sitenizde 301 yönlendirmesi yapmanın en doğal yollarından bir diğeri de, E-Ticaret sitenizde veya hizmetlerinizi sunduğunuz bir web sitesinde ürün veya hizmetin artık satılmayacağına karar verdiyseniz ama bu sayfalar Google sıralamarında iyi durumdaysa bu yönlendirmeleri kullanmanız SEO açısından önemlidir.

Sıralamada iyi olan sayfalarınızı kaldırırsanız ve yönlendirmezseniz gelen ziyaretçileri kaybedersiniz. Bunun önüne geçmek için ilgili sayfayı 301 yönlendirmesi yaparak yönlendirebilir ve trafiğinizi doğru yere çekebilirsiniz.

İlgili İçerik: SEO Dostu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur ?

301 yönlendirmesi nedir? sorusunun cevabını verdik. Sırada 301 yönlendirmesi nasıl yapılır? sorusuna cevap vermek var. Hadi öğrenelim !

301 yönlendirilmesi nasıl yapılır ?
301 yönlendirilmesi nasıl yapılır ?

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

1. Adım: 301 Yönlendirmesine Başlamadan Önce (Alan Adı)

Bu adım alan adını yönlendirmek isteyen okurumuz içindir. Sadece sayfa yönlendirmesi yapmak istiyorsanız 2.adıma gidiniz.

301 yönlendirmesini hazırlık yapmadan hemen htaccess dosyasına girip yapmak sitenizin SEO sağlığı açısından pek doğru olmaz.

Bir web sitesinin tam işlevselliği korunarak, yeni bir alan adına taşınması gerekiyorsa, arama motorlarının geçici olarak erişimini engellemek için sunucu ortamında robots.txt dosyası veya Meta etiketleri kullanılmalıdır.

Herhangi bir soruna karşı eğer imkanınız varsa dosyalarınızı ve veritabanınızı yedeklemeniz sağlıklı olacaktır. Web siteniz için kullandığınız bir Google Analytics hesabı varsa site profili alan adı ayarlarını değiştirebilecek yetkiye sahip olduğunuzu doğrulamanız gerekmektedir.

2. Adım: 301 Yönlendirmesini Yapın

Artık kullanılmayacağına karar verdiğiniz sayfanızı yönlendirirken o sayfanın trafiğini ve backlinklerini kaybetmemek için yeni sayfaya yönlendirmeniz gerekmektedir. Bunu en kolay şekilde çoğunlukla site dosyalarının ana dizininde bulunan htaccess dosyasından yapabilirsiniz.

Örnek htaccess kodu;

.htaccess ile alan adı (domain) yönlendirmesi

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskidomain\.com
RewriteRule (.*) http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L]

.htaccess ile sayfa yönlendirmesi

Redirect 301 /eski-url /yeni-url

www olan sayfaları www olmadan yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.yonkasoft.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://yonkasoft.com/$1 [L,R=301,NC]

www olmayan sayfaları www olana yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^yonkasoft.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yonkasoft.com/$1 [L,R=301,NC]

Yukarıdaki şekilde htaccess dosyası ile 301 yönlendirmesi yapmak oldukça kolaydır.

3. Adım: Alan Adı Değişikliğinizi Yapın

Eğer alan adını değil de sayfayı yönlendirecekseniz 2. adıma gidiniz.

Alan adınızı artık yönlendirebilirsiniz. Eski sitenizin birebir kopyası yeni alan adınızda varsa htaccess dosyanızı eski alan adınızın barındığı hosting veya sunucuda çalışır tutmalısınız.

Eski sunucuda dosyalarınızı bıraktıysanız htaccess dosyası siteye gelen tüm ziyaretçileri ve istekleri yeni alan adına yönlendirmeli ve yeni alan adında robots.txt dosyasının ve meta etiketlerinin kaldırıldığından kesin şekilde emin olmalısınız. Bu kontrolleri yaptıktan sonra sitenizi tarama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Artık 301 yönlendirmesiyle iki farklı alan adını tek bir alan adına yönlendirebilirsiniz. Kesinlikle eski alan adınız aktif bir sunucuda barınmaya devam etmeli bu arada htaccess dosyasını buraya yüklemelisiniz.

WordPress 301 yönlendirmesi nasıl yapılır ?
WordPress 301 yönlendirmesi nasıl yapılır ?

WordPress Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress içerik yönetim sistemini kullanıyorsanız 301 yönlendirmesi yapmak oldukça kolaydır. 301 yönlendirmesi için eklenti kullanabilirsiniz veya htaccess dosyasını kullanabilirsiniz.

Eklenti Kullanarak 301 Yönlendirmesi

301 yönlendirmesi içi kullanabileceğiniz bir çok eklenti mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılan eklentiler; Redirection, Yoast SEO, Rank Math eklentilerini kullanabilirsiniz.

 • Redirection eklentisini indirip etkinleştirin.
 • Eklentinin kurulum sihirbazını çalıştırın. (Araçlar -> Redirection)
 • Yönlendirme yapmak için Yönlendirmeler sekmesinden Yeni Ekle butonuna tıklayınız.

Karşınıza çıkan alanda yapacağınız işlemleri aşağıda görebilirsiniz.

Kaynak URL: Yönlendirme yapmak istediğiniz web adresini buraya girin.

Sorgu Parametreleri: Eğer özel bir sorgu parametresi kullanmıyorsanız, bu alanı varsayılan bırakabilirsiniz. Sorgu parametreleri çoğunlukla dinamik içeriklerle çalışan sitelerde kullanılır.

Hedef URL: Yönlendirmek istediğiniz yeni web adresini buraya ekleyin. Ziyaretçiler, kaynak URL’yi ziyaret ettiğinde otomatik olarak buraya yönlendirilecekler.

Grup: Bu, yönlendirmelerinizi düzenlemenize yardımcı olan bir kategorizasyon alanıdır. Varsayılan olarak bırakabilir veya farklı gruplar oluşturarak yönlendirmelerinizi düzenleyebilirsiniz.

Kurulumu tamamlamak için Redirection ekle butonuna tıklayın.

Kontrol ettiğinizde sayfanız yönlenmiyorsa gizli sekmeden bakabilirsiniz. Site ve tarayıcı çerezlerini temizledikten sonra tekrar kontrol edin.

301 Yönlendirmesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

301 yönlendirmesini yaptınız. Peki bu konuda merak ettikleriniz mi var ? Yazımızın devamını okuyarak sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yönlendirmeyi Google’ye Bildirmeli Miyim?

Güncel kaynaklara göre artık Google’ye bildirmenize gerek yok. Yönlendirmeleri doğru yaptığınıza eminseniz google search console üzerinden bildirim yapmanıza gerek yoktur.

Kaynak:

https://support.google.com/webmasters/thread/237336379/301-y%C3%B6nlendirme-ve-google-bildirme?hl=tr

301 Yönlendirmelerim Ne Kadar Sürede Etkili Olur?

301 yönlendirmeleriniz arama motorlarının robotları tarafından fark edildikten 1-2 hafta sonra etkisini gösterir.

Eski Linklerimin Backlinklerini Değiştirmeli miyim?

Bunu yapmanıza gerek yok çünkü 301 kalıcı yönlendirme, eski linklerinize alınan backlinkleri yeni URL’e yönlendirilmesini sağladığını için aldığınız backlinkler için bir sorun yaratmaz.

301 Yönlendirmesin SEO Açısından Önemi Nedir?

301 yönlendirmesi, web sitesindeki bir sayfanın URL’inin artık mevcut olmadığı durumlarda kullanılan bir HTTP durum kodudur. Bu durum kodu, tarayıcılara ve Google gibi arama motorlarına, bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını ve eski URL’nin artık kullanılmayacağını bildirir. 301 yönlendirmesi, SEO açısından oldukça önemli bir rol oynar.

Sonuç

Şimdiye kadar öğrendiklerimizi artık bir sonuca bağlayalım. 301 kalıcı yönlendirme ile web sitenizdeki artık kullanılmayacak olan eski veya silinmiş URL’lerin başka bir sayfaya yönlendirilmesini gerçekleştirebiliriz.

301 yönlendirmesi yukarıda anlattığımız gibi doğru şekilde yapılırsa SEO açısından herhangi bir sorun yaratmaz ve ziyaretçilerinizi sitede tutmayı başarmış olursunuz.

Benzer Makaleler

Kolay Kullanılabilir bir web sitesi için bizimle iletişime geçin.
+90 342 606 06 09 blank
Sıralamada üst sıralarda yerinizi almak için seo hizmetimizden faydalanın.
Teklif Formu blank
En güncel gelişmeleri takip etmek için bültenimize kaydolun !


  blank

  301 Yönlendirmesi Nedir? ve 301 Nasıl Yapılır?

  YonkaSoft, İnovasyon ve Kaliteyle Tanışın!

  Web Tasarım ve Yazılım alanında Türkiye'nin lider firması Yonkasoft olarak, web tasarım için özel çözümlerle buradayız! Farklılığımızı hissedin, siz de fark yaratın.


  YonkaSoft olarak, bütçenizle uyumlu çözümler sunarak, firmanızın Web Tasarım ve Web Yazılım ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyoruz. Hassasiyetlerinizi ve beklentilerinizi titizlikle analiz ediyor, projelerinizi hayata geçirirken sizinle işbirliği yapıyoruz. Bilgi ve tecrübemizi güven ve güler yüzle birleştirerek, hayallerinizdeki projelere ulaşmanız için yanınızdayız.


  Stratejik düşünce, profesyonel iş planları, kusursuz tasarım, yüksek kalite ve beğeni odaklı yaklaşım, YonkaSoft'un temel prensipleridir. Uzun süredir sektörde hizmet vererek; web yazılım, web tasarım, grafik tasarım, e-ticaret, wordpress, seo, dijital pazarlama, hosting, domain, sosyal medya yönetimi, reklam ve pazarlama konularında uzmanlıklarımızı geliştirdik.


  YonkaSoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin çatısı altında bir markadır. İnovasyon ve kaliteyle tanışmak için web sitemizi ziyaret edin. Sizin için özel çözümlerimizi keşfedin, birlikte başarıya adım atalım!"

  © 2024 Yonkasoft, Yonka Yazılım Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Tescilli markasıdır.